
Vi gÄr mot varmare tider och behovet av att vÀrma vattnet i golvvÀrmesystemet minskar. Men det innebÀr ocksÄ att nÀr uppvÀrmingssÀsongen Àr över kan det ouppvÀrmda klinkergolvet kÀnnas kyligt att kliva ut pÄ efter duschen. Lösningen Àr en shunt med elpatron. Floorés Elshunt FS 36 vÀrmer upp vattnet i golvvÀrmesystemet till badrumsgolvet Àven nÀr du stÀngt av vÀrmen i resten av huset.
KÀnslan av vÀrme i ett rum Àr viktig
â âEn av de stora fördelarna med golvvĂ€rme Ă€r att ett rum som vĂ€rms upp av golvvĂ€rme upplevs varmare Ă€n ett rum med element.â berĂ€ttar Peter Jacobsson, sĂ€ljare pĂ„ FloorĂ© AB.
â âMen i sommarvĂ€rmen vill man förstĂ„s inte vĂ€rma upp hela huset, dĂ„ kan elshunten istĂ€llet förse till exempel badrummets vattenburna golvvĂ€rme med komfortvĂ€rme.â
KomfortvÀrme innebÀr att det inte har nÄgon uppvÀrmande effekt för rummet utan Àr mer Àr till för att golvet skall kÀnnas behagligt och skönt att gÄ pÄ. Sten-, keramik- och klinkergolv kan annars upplevas kalla. En till fördel med komfortvÀrme Àr att golvet snabbare torkar upp.
â âKomfortvĂ€rmen behöver inte komma upp i speciellt höga temperaturerâ sĂ€ger Peter, âoch det gör elshunten till ett bra alternativ nĂ€r man vill ha komfortvĂ€rme Ă„ret runt.â

El-shunt FS 36
Floorés El shunt FS 36 Àr en komplett shunt för enstaka rum i vattenburna golvvÀrmesystem dÀr man vill ha vÀrme Äret runt. El-patronen Àr pÄ 400 W och klarar upp till 20 m2. Det innebÀr att den passar utmÀrkt för vÀrmen i badrum, tvÀttstugor, hallar och liknande utrymmen. Styrning via trÄdlös termostat ingÄr och kan bestÀllas fÀrdigmonterad i skÄp för inbyggnad.
LĂ€s mer om El-Shunt FS 36 >>>

Möt oss pÄ Energieffektiva Hus i LuleÄ, SkellefteÄ och UmeÄ

Möt oss pÄ Lodge & Lya i Vemdalen

Möt oss pÄ Energieffektiva Hus i Göteborg

Möt oss pÄ Energieffektiva Hus i Kalmar, VÀxsjö och Jönköping

Nyhet! Biologiskt nedbrytbar och Ätervinningsbar golvvÀrmeskiva





